Televizní antivirus

Společnost Samsung zveřejnila informaci, že je vhodné, aby uživatelé nových QLED smart televizorů spouštěli čas od času na nich antivirovou kontrolu. A vysloužila si tím uštěpačné poznámky.

Ono to, ale zase není taková legrace a určitě to nebyla příjemná chvilka například pro Darrena Cauthona, když si chtěl o Vánocích 2016 pustit na své chytré televizi film a místo toho se mu objevila „známá“ ransomware hláška, že jeho zařízení a data jsou zablokovány a zašifrovány a pokud nehodlá zaplatit výkupné, tak má prostě smůlu a žádná další zábava nebude.

Příběh sice skončil šťastně a po resetu přístroje do továrního nastavení se povedlo škodlivý kód odstranit (naštěstí v samotném TV nebyly data k zašifrování), nicméně veselé Vánoce to asi nebyly. Takže zhruba asi už více než dva roky žijeme s hrozbou ransomware i v takovém zařízení jako je televizor, široká veřejnost o tom ale asi moc netuší.

Myslím si, že Samsung by měl být spíše pochválen, protože je jedním z prvních, kdo s touto iniciativou přišel (od loňského roku). Začal své přístroje vybavovat Security centrem, což je bezpečnostní software, který má chránit operační systém televizoru. Můžeme sice namítat, že by scaner mohl běžet zcela automaticky na pozadí a vůbec najít spoustu „much“, ale buďme rádi, že se tak děje. Bohužel časem budeme možná mít doma takový malý „WSUS server“ pro domácí spotřebiče, který nám bude záplatovat všechny ty chytré televizory, ledničky, pračky, žehličky a já nevím co ještě a aktualizovat jejich antivirák, protože všechno, co se dá připojit na Internet, to se dá také hacknout.

Pokud se však chcete zatím zaměřit na zabezpečení své „klasické“ sítě a nevíte, kde je největší nebezpečí, co byste měli udělat hned a co počká, jaký bezpečnostní systém je vhodný pro vás s ohledem na váš business a velikost, klidně se obraťte na AUTOCONT. Rádi Vám poradíme a jak se říká za zeptání, nic nedáte :-) AUTOCONT ví jak.

Chcete více informací?